Hogyan tudod megkülönböztetni a mesterséges gyémántot a természetestől? A földből kibányászott és a laboratóriumban növesztett gyémántok külsőre teljesen azonosak. Valójában még többszörös nagyítás alatt is szinte lehetetlen megkülönböztetni őket.

Mennyire nehéz megkülönböztetni a két drágakövet? Nemrég lehetett olvasni arról történetről, ahol egy újságíró szintetikus gyémántot vásárolt. A gyűrűt több jónevű ékszerészhez is elvitte. Miután egy nagyítón keresztül megnézték a gyűrűt és egy rövid kis eszmecserét követően, a szakemberek felajánlották, hogy megvásárolják az ékszert. Amikor kiderült az igazság, az ékszerészek nagyon meglepődtek azon, hogy a megvételre kínált drágakő egy laborban növesztett gyémánt, amit még hosszú évtizedek tapasztalatával sem tudtak megmondani.
Ha már az ékszerészeknek is feladta a leckét, akkor vajon hogyan lehet különbséget tenni a gyémántok között?
Fogj egy mágnest!
Akár hiszed, akár nem, a laborban előállított gyémántok gyakran elvétve vasat vagy nikkelt tartalmaznak, amelyek apró tűhegynyi zárványok közé vannak zárva. Ezek a kis mikronnyi részecskék néha elegendőek ahhoz, hogy a gyémántot a mágneshez vonzzák.
Érintsd a mágnest közvetlenül a drágakőhöz, és nézd meg, hogy fel tudod-e emelni vele. A mágnes erőssége nagymértékben függ attól, hogy a fémzárványok hol helyezkednek el – ezért előfordulhat, hogy a mágnest a gyémánt különböző részein is tesztelni kell. Ha egyáltalán nem tapad a mágneshez egyik oldala sem, az egyszerűen azért lehet, mert távol van a vasat tartalmazó kis zárványtól.
Milyen hátrányai vannak a mágneses tesztelésnek?
Nem minden mesterséges gyémántnál vehető észre mágneses vonzerő. A 0,5 karátnál kisebb gyémántok kevésbé rendelkeznek ilyen vonzással, mint az ennél nagyobbak. Sokszor még a méretesebb laborban növesztett gyémántban sincs elegendő fémzárvány ahhoz, hogy reagáljon a mágnesre.
Keress feliratot a mesterséges gyémánton!
A mesterséges gyémánt gyakran egy hihetetlenül kicsi felirattal rendelkezik, amely azt jelöli az un. rundisztján,, hogy nem természetes úton jött létre. Ez egy olyan jelzés, ami komoly nagyítás nélkül egyáltalán nem látható. Egy szabványos ékszerész nagyítója 10-szeres nagyítású, míg a felirat megtekintéséhez legalább 20-szoros, de gyakrabban 30-szoros nagyítás szükséges.
A gyémánt rundisztja a drágakő legszélesebb része. A feliratok nagysága a rundiszt méretéhez viszonyul. A nagyon vékony rundiszton extra kis betűk találhatók, így a 30-szoros nagyító segítségével lehet igazán megvizsgálni.
A legtöbb osztályozást végző laboratórium tanúsítványt állít ki a termesztett gyémántról, és gyakran felirattal is megjelölik ezeket a drágaköveket. Ha ez a kis jelzés megtalálható a gyémánt rundisztján, akkor azonnal tudni fogod, hogy azt nem bányászták. Azonban, ha nincs ott a felirat, attól függetlenül még készülhetett steril környezetben – nem minden gyártó látja el mesterséges gyémántjait ilyen jelzéssel.
Mégis hol találsz 30x-os nagyítót? Akár felkereshetsz egy helyi ékszerészetet, és segítséget kérhetsz abban, hogy megállapítsa, vajon honnan származik valójában a drágaköved.

Ellenőrizd a fluoreszcenciát!
A nagy laboratóriumok számára hozzáférhető méreg drága gépeket kifejezetten a mesterséges és a bányászott gyémántok megkülönböztetésére tervezték. Egyes gépek, akár 100 000 dollárba is kerülhetnek. Ez már akkora beruházást jelent, amelyet a legtöbb ékszerész nem tudna megtérüléssel kihasználni.
Az egyik első dolog ilyenkor, hogy a gyémántot különleges fényhullámokkal bombázzák meg, amelyek fluoreszkálnak (vagyis világítanak). A laboratóriumban létrehozott gyémántok általában sokkal fényesebbek, mint a bányászott darabok. Egy másik vizsgálati pont: a szín. Minden kő, amikor a fényhullámok eltalálják, visszatükröz bizonyos színeket. A természetes gyémántok általában kékben, míg a laboratóriumban tenyésztett gyémántok ilyenkor élénk narancssárga vagy türkiz színben (előállítástól függően) fluoreszkálnak.
A növekedési minta kiértékelése
A fluoreszcencia mellett a másik fontos módszer, amit a speciális gyémántvizsgáló géppel el tudnak végezni, a növekedési minták eltérése. A gyémántban valójában vannak olyan szemcsemintázatok, amelyeket csak különleges berendezéssel lehet kiértékelni, és így sok információt árulnak el a gyémánt kialakulásáról.
A bányászott gyémántok évmilliók alatt jöttek létre a föld legmélyén. A szintetikus gyémántok viszont általában mindössze 6-10 hét alatt fejlődnek ki. Nem csoda, hogy a két eset nem ugyanazt a szemcsézettséget és növekedési mintát mutatja. A mesterséges gyémántok sajátos kialakulását a speciális vizsgálógépek is csak megerősítik.

Hogyan állapíthatod meg laikusként, hogy a mesterséges gyémánt nem a föld belsejéből származik?
Az itt leírt módszerek alapján gondold át azt, ha még a szakemberek számára is nehéz megkülönböztetni a bányászott gyémántokat a laboratóriumitól, akkor barátaidnak, családtagjaidnak vagy ismerőseidnek esélyük sincs felfedni a mesterséges drágakő titkát. A laboratóriumban tenyésztett gyémánt külsőre gyönyörű, és ugyanolyan értékálló, mint a természetes darabok, viszont legalább 40%-kal olcsóbban vásárolhatod meg őket.
Fontos: ez nem gyémánt utánzat, hanem valódi gyémánt, csak más forrásból származik. Kíváncsi vagy rá milyen további előnyei vannak még?
Minden kérdésedre választ kapsz, ha feliratkozol hírlevelünkre! Segítünk eligazodni abban, hogy a jövő ékszerei közül, melyik lesz számodra a legmegfelelőbb.