Pont olyan szép, akár a természetes, merülhet fel Benned is, amikor közelebbről megnézel egy mesterséges gyémántot. És talán a kérdés is: hogyan lehet közel olyan minőségű egy növesztett gyémánt, mint egy természetes? A válaszok a gyártási technológiában rejlenek, melyek a kezdetektől napjainkig igen sokat változtak. Cikkünk most bevezet mindezek rejtelmeibe!
Az első bevált módszer: a HPHT
Ezt a magas nyomáson és hőmérsékleten (High Pressure, High Temperature) alapuló módszert még az 1950-es években dolgozták ki. A lényege, hogy akkora nyomás mellett, mintha egy kisgép átmenne egy ember ujján (5-6 GPa-n), valamint kb. 1300-1600 °C-on növesztik meg a mesterséges gyémántokat – így szimulálják a szintetikus gyémánt földkéreg alatti létrejöttét. Az elkövetkező napokban pedig rétegről rétegre lesz egyre nagyobb a létrejövő mesterséges ékkő.
Érdekességek a módszerről:
- A “kezelt gyémánt” elnevezést a HPHT-vel növesztett gyémántokra használjuk.
- A módszer nem “csupán” mesterséges gyémántok létrehozásánál vethető be. Alkalmazható ugyanúgy, ha az ékkövek tisztaságán vagy a színükön szeretnénk módosítani (pl. áttetsző, fehér gyémántból egy rózsaszínt szeretne egy vásárló).
- Gondoltad volna, hogy az így elkészült ékköveket még a gyémántgyártáson kívül eső, ipari területeken is előszeretettel alkalmazzák? Például csiszolóanyagként, a telekommunikációban és a lézeroptikában.
A mesterséges gyémánt jelene: CVD, a legmodernebb gyártási technológia
A 2000-es években kifejlesztett CVD eljárás (Chemical Vapor Deposition – kémiai gőzfázisú leválasztás) révén már sokkal kisebb nyomáson, illetve jóval alacsonyabb hőmérsékleten (700-1300 °C-on) képesek előállítani a szintetikus gyémántokat a kutatók. Ilyenkor az egymagos (egykristályos) gyémántmaghoz egy vákuumkamrába széntartalmú gázt pumpálnak – amely, reakcióra lépve a maggyémánttal, mesterséges gyémánttá kezd kikristályosodni. Minél tovább hagyják a laborban, annál nagyobb lesz a szintetikus gyémánt.
Érdekesség a módszerről: a növesztési folyamat elejétől fogva a CVD előállítású mesterséges gyémántok széleit szénnel vonják be.
Ez tehát a két módszer, melyekkel akár már néhány hét alatt létrehozható a Te gyönyörű, mesterséges gyémántékszered ékköve is!
Ha érdekelnek még kulisszatitkok a gyémántlaborok világából, iratkozz fel hírlevelünkre további tartalmakért!